MODA DÜNYASINDA İLHAM VEREN KADINLAR

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'müz kutlu olsun!

Bu yazıyı yazmadan önce Bi Kutu Kombin ekibindeki kadınlar olarak hep birlikte oturup son zamanlarda moda dünyasında kendilerine has duruşlarıyla bize ilham veren kadınları konuştuk. Kolektif bir şekilde hazırladığımız bu liste umarız sizlere de ilham olur!


Begüm Kıroğlu

En ince ayrıntısına kadar düşünülmüş aksesuarlar tasarımlarıyla trendlere yön veren Begüm Kıroğlu, kendi ismini taşıyan markası Begüm Khan’ın kurucusu. Begüm'ün hayvanlar ve bitkilerden ilham aldığı tasarımları ile GQ Portekiz, Vogue İtalya ve Vogue Arabistan gibi dergilerde karşılaşmış olabilirsiniz. Begüm’ün tasarımları ülkemizin sanatçıları tarafından da kırmızı halılarda her zaman gururla taşınıyor. Köklü Fransız kozmetik markası Guerlain için hazırladığı şişe tasarımı, veya İtalyan markası Aquazzura ile yaptığı iş birliği gibi projeleriyle her zaman heyecanla takip ettiğimiz kadın tasarımcılardan biri. 

İyi ki varsın Begüm, bizlere ilhamsın! 


Gül Şener

Gül, moda haftası ve sokak stili çekimleri denince sosyal medya ve dijital dergilerde gördüğümüz birçok çekimin mimarlarından. Kylie Jenner, Halsey, Julia Fox ve Rosie HW gibi tarzını beğenerek takip ettiğimiz isimlerin Instagram sayfalarında Gül’ün eserlerine sıkça rastlayabilirsiniz. Aynı zamanda podyum fotoğrafçılığı ve albüm kapağı çekimleri de yapan Gül’ün bizleri gururlandıran ve heyecanla takip ettiğimiz büyük bir portfolyosu var. Hayallerine ulaşmak ve yaratıcılığını hayata geçirmek için çıktığın bu yolculuktaki azmini ve çalışkanlığını alkışlıyoruz.

İyi ki varsın Gül, bizlere ilhamsın! 


Eylem Başar Söğüt 

Eylem, Türkiye'nin ilk ve tek street-casting ajansi olan Eylem The Casting Killer’ın kurucusu. Moda ve fotoğraf endüstrisindeki ayrımcılığa ve gerçeküstü güzellik standartlarına meydan okumak için çıktığı bu yolda ülkemizdeki yeni yetenekleri yerli ve yabancı markalarla buluşturuyor. Yaş, ırk ve cinsiyet ayrımı olmayan, herkesin kendini özgürce ifade edebildiği bir platform yarattığın ve gelecek nesiller için bu sektöre verdiğin emeklerin için sana minnettarız!

İyi ki varsın Eylem, bizlere ilhamsın! 


Betül Ekşi

Podyumların başarılı ismi Betül Ekşi’yi moda severler ile birlikte gururla takip ediyoruz. Çocukken annesinin topuklu ayakkabılarını giyerek modellik kariyerinin hayallerini kuran Betül, bugünlerde Yohji Yamamoto, Dolce Gabbana ve Emporio Armani gibi Dünyaca ünlü markaların defilelerinde karşımıza çıkıyor. Mavi ve Özgür Masur gibi ülkemizin başarılı markalarıyla yaptığı çalışmalar ile de Türk moda endüstrisinin değerli isimlerinden biri. Ulaşmak için azimle çalıştığın ve emin adımlarla hedefine ilerlediğin hayallerine ortağız!

İyi ki varsın Betül, bizlere ilhamsın! 


Eylül Ezik

Eylül, fütüristik ve deneysel yaklaşımı ile Türkiye’de fotoğrafçılık mesleğinin geleceğini temsil eden en başarılı isimlerden biri. Gerek eserlerini yaratırken kullandığı kolaj tekniği gerek yapay zeka ve fotoğrafçılığı harmanlaması ile Eylül’ün kendine has bir tarzı var. Moda fotoğrafçılığını farklı bir boyuta çıkararak bizleri bambaşka bir dünyada bir geziye çıkarıyor. Üstün yeteneğini bizlerle paylaştığın ve fotoğrafçılık sektörünü ülkemizde bir adım ileriye taşıdığın için sana teşekkür ederiz.

İyi ki varsın Eylül, bizlere ilhamsın! 


Merve Manastır & Beste Manastır Bağdatlı 

Merve ve Beste, aksesuar tasarımı ve deri işçiliği denince markaları Manu Atelier ile moda endüstrisinde yeni bir çağ başlatan isimlerinden. Manu Atelier’in sıkı takipçileri arasında Taylor Swift, Gigi Hadid, Emrata ve Elsa Hosk gibi stilini beğenerek takip ettiğimiz moda ikonlarını görebiliriz. İngiliz Kraliyet ailesinden Kate Middleton da markanın çantalarını zarif kombinlerini tamamlamak için tercih eden isimlerden biri. Kendi markalarını kurma hayalleri küçük yaşta babalarının deri atölyesinde vakit geçirmeleri ile başlayan Merve ve Beste, deri işçiliğine duydukları saygı ve azimle çalışmaları ile tüm gençlere ilham kaynağı.

İyi ki varsınız Merve ve Beste, bizlere ilhamsınız!


Aytül Ayke Fıratoğlu

Aytül, moda ve lüks markalarda iletişim danışmanlığı ve organizasyon denildiğinde akla ilk  gelen isimlerden biri. Aytül, Aytül Ayke Studio çalışmaları altında Louis Vuitton ve Christian Dior gibi global markalara ve birçok yerli tasarımcıya destek veriyor. Yarattığı rengarenk dergi kapakları ve her detayına kadar özenle planladığı davetler dışında, zarif giyim tarzını da beğenerek takip ettiğimiz isimlerden. İşlerinde ve röportajlarında sürdürülebilirlik kavramına da sıkça dikkat çeken ve sektörü alışkanlıklarını gözden geçirmeye davet eden Aytül, Türk moda endüstrisinin geleceğinde önemli bir rol oynuyor.

İyi ki varsın Aytül, bizlere ilhamsın!


Ece & Esin Bıçak

Ece ve Esin dinamik podyum yürüyüşleri ve heyecanlı dergi çekimleri ile son dönemde çoğu moda severlerin radarına girmiş, Türkiye’nin en başarılı modellerinden. Beraber ve ayrı ayrı çalıştıkları her projelerini gururla ve heyecanla takip ediyoruz. Özellikle Saint Laurent markası ile sık sık çalışan kardeşlerin podyumdaki enerjileri ve fotoğraf çekimlerindeki profesyonel duruşları ile her defasında büyüleniyoruz. Harper’s Bazaar Brezilya kapağı, Marie Claire Avustralya ve Harper’s Bazaar Almanya gibi dergilerde de karşınıza çıkabilecek Ece ve Esin, disiplinleri ve sıkı çalışmaları ile modellik alanında kariyer yapmak isteyen tüm gençlerimiz için çok değerli bir örnek. 

İyi ki varsınız Ece ve Esin, bizlere ilhamsınız!


Gaye Su Akyol

Gaye, gücünü özgürlüğünden ve ilhamını Anadolu topraklarından alan değerli ses sanatçılarımızdan biri. Müziğini ‘‘kavram olarak evrensel, ruh olarak yerel’’ olarak tanıtan Gaye, farklı türleri harmanlayarak fütüristik bir bakış açısı ve özgün ses keşifleri ile Türk müziğinde bir devrim yapıyor. Sahne kostümlerinde de sık sık geleneksel dokular, motifler ve silüetler tercih ederek Anadolu’nun güzelliklerini ve tarihini bizlere hatırlatıyor. Anadolu’nun yüz tutmuş seslerini bizlerle buluşturduğun ve herkesin kendinden bir parça bulabildiği müziğin için sana minnettarız ve büyük hayranınız.

İyi ki varsın Gaye, bizlere ilhamsın!


Özlem Güsar

Özlem, Türkiye’nin ilk ve tek lüks içerik sitesi olan OGGUSTO’nun kurucusu ve lüks sektörde değerli bir marka ve stratejik iletişim danışmanı. ‘‘Lüks’’ kelimesinin gerçek anlamını keşfetmek ve sektöre dair güncel haberlere hızlıca ulaşmak için sıkı bir şekilde çalışan Özlem’in çalıştığı markalara örnek olarak YSL Beauty, Tiffany & Co, Mercedes ve Beymen gibi markaları verebiliriz. Aynı zamanda Işıldayanlar Konferansı’nın kurucu olan Özlem, düzenlenen etkinlikler ile değişik sektörlerden önde gelen kadın rol modelleri gençler ile buluşturuyor ve toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekiyor. 

İyi ki varsın Özlem, bizlere ilhamsın!Bize kendinden bahset, tam sana göre bir kombin gönderelim