KAPSÜL DOLABINI HAZIRLIYORUZ

Adım adım kapsül dolap hazırlama rehberi…

Yazan: Arya SavaşKapsül dolap hazırlamak için ihtiyacın olan parçalar; kişisel tercihlerin ve yaşam tarzına bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak aşağıdaki öğeleri içerebilir:


Temel Parçalar

Her mevsim kombinlerinde kullandığın günlük, iş ve özel etkinlik kıyafetlerin dolabının temel parçalarını oluşturur. Örneğin; beyaz gömlek, kot pantolon, beyaz tişört ve siyah elbise gibi klasik ve çok yönlü parçalar. 


Mevsimlik Parçalar

Dolabında mevsime uygun kıyafet seçenekleri olması önemlidir. Her mevsimde farklı giysilere ihtiyaç duyabilirsin. Seçimlerini, mutlaka ihtiyaç duyduğun kıyafetlerin listesini hazırlayarak ve trendler değişse bile kullanabileceğin parçaları belirleyerek yapmalısın. Örneğin, kış dolabında her parçayla uyumlu bir siyah kaban, yün kazak ve kumaş pantolon mutlaka olmalı. Yaz dolabında ise keten elbiseler, kot şortlar ve kısa kollu tişörtler dolabının ana parçaları haline gelebilir.


Renk Paleti

Renk trendleri gelip geçicidir. Ayrıca yaşın veya hayat tarzın değiştikçe beğendiğin renkler de değişkenlik gösterebilir. Klasik bir renk paleti etrafında hareket ederek giysilerin arasında uyum sağlayabilirsin. Örneğin; siyah, beyaz, gri ve bej gibi nötr renkler ve mavi, yeşil, kırmızı gibi temel renkler. Bu, gardırobunun daha kolay kombinlenebilir olmasını sağlar. Trend olarak beğendiğin parçaları ise deneysel kombinler yapmak için dolabında azınlık olarak bulundurabilirsin.


Aksesuarlar

Kapsül dolap denince aksesuarlar da mutlaka düşünülmelidir. Kemerler, fularlar, takılar, gözlükler ve çantalar kombinlerin tamamlayıcı parçalarıdır. Sade bir kombini dikkat çekici bir hale getirebilir ve farklı stiller oluşturmana yardımcı olabilir. Aksesuar, kapsül dolabına renk tercihine göre altın veya gümüş takılar;  ince ve kalın nötr renklerde kemer opsiyonları, günlük, iş ve özel davetlerde sana eşlik edebilecek bir deri, kanvas ve clutch çanta ekleyebilirsin. 


Ayakkabılar

Farklı aktiviteler için uygun ayakkabı opsiyonlarının olması önemlidir. Günlük hayatın için rahat edebileceğin bir kanvas spor ayakkabı veya mokasen, iş şıklığına uygun hafif bir topuklu ve babet, özel etkinlikler için ise bir topuklu ayakkabın olmalı. Değişen mevsimsel ihtiyaçların için ise düz veya hafif topuklu bir bot, yağmur çizmesi ve parmak arası terlik ekleyebilirsin.


Ara Sezonluk Değişiklikler

Mevsim geçişlerinde de gardırobunu güncellemek için değişiklikler yapabilirsin. Yazdan sonbahara veya ilkbahardan yaza geçerken ince kazaklar, kapüşonlu sweatshirtler, bir kot ceket ve trençkot herkesin vazgeçilmezi. 


Stil ve İhtiyaçlarına Uygun Parçalar

Kapsül dolabını hazırlarken kişisel stilini ve günlük ihtiyaçlarını gözden geçirmeyi unutma! Örneğin, spor giyim seven biri tayt, eşofman takımı, kep şapka gibi daha spor kıyafetler tercih edebilir. Veya yoğun bir iş hayatı olan biri blazer ceketler, kalem etekler ve süveterlere ağırlık verebilir.


Kapsül dolabını hazırlarken dikkat etmen gereken önemli nokta; seçtiğin parçaların birbiriyle uyumlu ve her sezon kullanabileceğin parçalar olması!  Ayrıca ihtiyaçlarına göre düzenli olarak dolabını gözden geçirmeyi unutma! 

Bize kendinden bahset, tam sana göre bir kombin gönderelim