BAVUL HAZIRLAMA REHBERİ

Layza ile birlikte valiz yapmanın sıkıcı bir görev olmadığını keşfetmeye hazır mısın?

Yazan: Layza Akdilek


Merhaba! Ben Layza, Bi Kutu Kombin’in kurucu ortağıyım. Yıllardır, gerek kendim gerek danışanlarım için sürekli “akıllı bavul” hazırlıyorum. Benimle birlikte, valiz yapmanın sıkıcı bir görev olmadığını keşfetmeye hazır mısın? :) Bayram tatili yaklaşmışken valiz yapmayı daha keyifli hale getirmek için seninle yıllar içinde geliştirdiğim bazı püf noktaları paylaşmak istiyorum:


1. Kombinlerimi önden yapıyorum ve fotoğraflıyorum.

Her seyahate çıkmadan önce kombinlerimi planlamam bana büyük bir zaman ve enerji tasarrufu sağlıyor. Kombin yaparken o gün ruh halimin nasıl olacağını önden kestiremediğim için olabildiğince alternatifli yapmaya çalışıyorum. Mesela, eğer 4 günüm varsa 6 kombin yapıyorum. Bu kombinlerin teker teker fotoğraflarını çekiyorum. Eğer planlarım belliyse ona göre eşleştiriyorum. Bu sayede tatilde çok rahat ve hızlı giyinebiliyorum.


2. Gittiğim yerin ruhuna ve konseptine göre kombinler yapıyorum.

Hislerle giyinmek benim için stil yolculuğunun en heyecan verici kısmı! Seyahat etmeden önce gidilecek şehirleri araştırıyor ve mimarisine bakıyorum. Her şehir beni farklı bir hissiyatla kucakladığı için dolabımdan parçalar seçerken o hissiyatı göz önünde bulunduruyorum. Mesela, bu bayram tatilini Arnavut kaldırımlarının ve zeytin ağaçlarının olduğu bir İtalyan kasabasında geçireceğim. O yüzden valizimi yaparken toprak tonları ve doğal kumaşlar seçtim. Kendimi bu sayede gittiğim yerlerle bütünleşmiş hissedebiliyorum.

3. Aynı parçaları mutlaka farklı kombinlerde kullanıyorum.

Seyahat esnasında her gün yeni bir kıyafet giymek zorunda değiliz! Belirli parçaları birden fazla kombinde kullanıyorum. Özellikle aynı ayakkabıları, çantaları ve takıları defalarca kullanmaya özen gösteriyorum. Bunu yapabilmek için çok amaçlı ve birbiriyle uyumlu parçalar seçmek önemli. Örneğin, bir elbiseyi hem gündüz hem de gece kullanabileceğim şekilde kombinliyorum. “Layering Tekniği” ile farklı giysileri katmanlar halinde giymek, daha fazla kombinasyon seçeneği sunuyor ve valizimde yerden tasarruf etmemi sağlıyor.

4. Aksesuarları ve ayakkabıları sınırlı tutuyorum.

Aksesuarlar, bir kıyafeti dönüştürmek için harika bir araç olabilir ancak fazla miktarda aksesuar taşımak valizinizi ağırlaştırılabilir. Birkaç çok yönlü takı ve birkaç temel aksesuar seçerek valizimi olabildiğince hafif tutmaya çalışıyorum. Ayakkabılar da aynı şekilde.Tatile götüreceğim parçaları seçerken genel olarak valizimin birbiriyle uyumlu olması kombinlerken ciddi kolaylık sağlıyor. 


Kaynak: Pinterest

5. Rahat kıyafetler seçiyorum.

Yolculuk sırasında rahatlığımı ön planda tutmak benim için çok önemli. Şık görünmek güzel olsa da yol yapacağımız yolculuklarda rahatsız edici kıyafetlerle uğraşmak istemiyorum. Rahat pantolonlar, salaş tişörtler ve rahat ayakkabılar seyahatimin keyfini çıkarmak için mükemmel seçimler.


6. Yanımda mutlaka el ütüsü bulunduruyorum.

Bir parçayı birden fazla kez giyebilmek için el ütüsü benim vazgeçilmezim. Buruşan kıyafetlerimi havalandırıp ütülüyorum. Bu sayede birçok kez rahatlıkla kullanabiliyorum.


Kaynak: Pinterest

İşte sana yıllar içinde geliştirdiğim ve danışanlarımın faydalandığı valiz yapma sırları! Gelecek seyahatinde bu ipuçlarını kullanarak daha kolay bir valiz hazırlığı yapabilirsin. Ben çok faydasını gördüm :) Güzel kombinler ve keyifli seyahatler dilerim!


Kapak Fotoğrafı: @claireroseBize kendinden bahset, tam sana göre bir kombin gönderelim