MODA DÜNYASINDA İLHAM VEREN KADINLAR

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'müz kutlu olsun!

Bu yazıyı yazmadan önce Bi Kutu Kombin ekibindeki kadınlar olarak hep birlikte oturup son zamanlarda moda dünyasında kendilerine has duruşlarıyla bize ilham veren kadınları konuştuk. Kolektif bir şekilde hazırladığımız bu liste umarız sizlere de ilham olur!


Deniz Sağdıç 

Deniz Sağdıç tekstil atıklarından yeni dünyalar yaratan değerli bir sanatçımız. Topladığı materyaller ile geri dönüşüm ve ileri dönüşüm tekniklerini kullanarak sürdürülebilir sanat eserleri üretiyor. Herkesin karbon ayak izini nasıl düşürebiliriz diye düşündüğü moda sektöründe en yaratıcı çözümlerden birini  bulmuş bir isim diyebiliriz. Özellikle H&M markası ile yaptığı işbirliğiyle kişileri ve kurumları sürdürülebilir yaşam alışkanlıklarına teşvik etmeyi amaçlıyor. Elimizdekini farklı şekillerde değerlendirmenin ve bilinçli tüketimin önemini vurgulayan Deniz gibi sanatçılar gezegenimizin geleceği için çok değerli.

İyi ki varsın Deniz, bizlere ilhamsın! Nur Bilen Yavuzer 

Ülkemizin en sevilen influencerlarından biri Nur Bilen Yavuzer. Sosyal medya üzerinden moda ve güzellik konusunda paylaşım yapmanın yanı sıra, markası Beauty Omelette’in kurucusu ve kreatif direktörü. Zamansız stili ve güler yüzü ile alanında önde gelen isimlerden. Nur’un hayvanseverliği ve kitlesini bilgilendirme çabası bizim için çok değerli. Kendi platformunu inandığı dünya ve hayvan hakları için bu denli verimli kullanıyor olmasına çok hayranız.

İyi ki varsın Nur, bizlere ilhamsın!Öykü Baştaş 

Podyumların başarılı ismi Öykü Baştaş, ülkemizi Dünyaca ünlü moda markalarıyla çalışarak temsil ediyor. Sosyal medya üzerinden keşfedildiğini söyleyen Öykü, bugünlerde moda haftalarının en yoğun çalışan modellerinden biri. Endüstrinin belki de en zor mesleklerinden birini aynı anda mimarlık okurken yaparak azmi, disiplini ve çalışkanlığı ile herkesi kendine hayran bırakıyor. Gucci defilesinde yürüyen ilk Türk model olmak dışında Acne Studios, Maryam Nassir Zadeh ve MSGM gibi markalarla da çalışarak birçok modaseverin radarına giren Öykü’nün hayallerine ortağız.

İyi varsın Öykü, bizlere ilhamsın!Burcu Karademir 

Burcu Karademir raflarda ve sosyal medyada gördüğümüz birçok dergi çekiminin mimarlarından. Türkiye’de moda fotoğrafçılığında yeni bir çağ başlatan isimlerden biri desek yeridir. Gerek orjinal çekimleri, gerek cesur seçimleriyle Burcu’nun kendine has bir tarzı ve sesi var. Kendi ruhunu sanatıyla yansıtıyor. Kameranın arkasından mesleğini ne kadar sevdiğini bizlere hissettiriyor; ne olursa olsun sanatından asla vazgeçmiyor, sektörde eşitlik için cesurca mücadele veriyor ve üretmek için daima sınırları zorluyor.

 İyi ki varsın Burcu, bizlere ilhamsın!Jülide Konukoğlu 

İlhamını Gaziantep’in geleneksel kutnu kumaşından alan KUTNIA, Jülide Konukoğlu önderliğinde oluşturuldu. Jülide unutulmaya yüz tutmuş kutnu kumaşımızı günümüze adapte etmekle kalmıyor, ülkemizin zenginliklerini ve kültürürel mirasını dünya markaları ile buluşturuyor. Ünlü Fransız markası Dior’un Kutnia işbirliği ile 2023 erkek koleksiyonunu tasarlamasının ardından Gaziantep’in moda sektörünün en popüler şehirlerinden biri haline geldiğini söyleyebiliriz. Kutnu kumaşının değerini yeniden keşfedip kültürümüzü bütün Dünya’nın takip ettiği podyumlara taşıdı.

İyi ki varsın Jülide, bizlere ilhamsın!Elif Taştekne 

Moda, hayat ve güzellik alanlarında paylaşım yaparak hayatımıza giren Elif Taştekne, özellikle vegan yaşam tarzı konusunda Türkiye’de takip edebileceğiniz en başarılı isimlerden biri. Veganlığı hayatına tam anlamıyla adapte edebilmek ve daha büyük bir kitleyle tanıştırmak için kurduğu Prev markası ile de bugünlerde moda endüstrisinde adını sıkça duyuyoruz. Elma derisi kullanarak tasarladığı ayakkabı ve aksesuarları ile Türkiye’de ilkleri bizlere yaşatıyor. Prev ekibiyle beraber her sezon daha yaratıcı, daha yenilikçi ve daha kaliteli tasarımlar sunan Elif’in hayallerine ulaşmak için çıktığı bu yolculuktaki azmini, kararlılığını ve çalışkanlığını alkışlıyoruz. 

İyi ki varsın Elif, bizlere ilhamsın!Cansu Dengey 

Bizleri kişisel farkındalık yolculuğuna davet eden Cansu Dengey, ülkemizin en değerli moda, bakım ve güzellik influencerlarından biri. Ayrıca Bi Kutu Kombin ailesinin bir üyesi! Güler yüzü, pozitif enerjisi, ve hayatın gerçeklerini olduğu gibi paylaşması ile Cansu’yu severek takip ediyoruz. Yolculuğuna lokal markaları da dahil ederek desteğini her zaman gösteriyor. Sosyal medya üzerinden yayınladığı ‘‘Beden’’ serisi ile kendimizi olduğumuz gibi sevmenin, bedenimize şefkatli davranmanın ve her ana şükretmenin önemini vurguluyor. Özellikle kadın bedenlerine uygulanan acımasız zorbalığa ve gerçekçi olmayan güzellik algılarına karşı mücadelesi ile hepimize ilham oluyor. 

İyi ki varsın Cansu, bizlere ilhamsın!Kalben

Ülkemizin en değerli ses sanatçılarından biri Kalben. Hem sesiyle bizleri bambaşka dünyalara götürüyor, hem kendine has stili ile hepimize cesaret veriyor. Modanın her sabah kalkıp giyinmekten öte olduğuna inanan Kalben, kendi stilini yaratmanın olduğumuz insanı yansıtan ve dışarıya mesaj veren bir araç olduğuna inanıyor. Elle dergisine verdiği röportajda gelecek hayallerinin kadın erkek eşitsizliğinin ve adaletsizliğinin ortadan kalktığı bir dünyada üretebilmek ve mutluluk yayabilmek olduğunu söyleyen Kalben, hepimize örnek oluyor. Rengarenk stil yolculuğun ve bizlere her duyguyu yaşattığın şarkıların için teşekkür ederiz. 

İyi ki varsın Kalben, bizlere ilhamsın!Şansım Adalı 

 Şansım ülkemizde moda endüstrisinin önde gelen tasarımcılarından biri. 2016 yılında kurduğu markası SUDIETUZ ile bizleri yeni renk kodları, yüksek kaliteli eşsiz malzemeler ve “street-couture” anlayışı ile tanıştırıyor. Koleksiyonlarında sıkça dijital dünya ve modayı harmanlayarak girişimci ve yenilikçi ruhu ile öne çıkıyor. Özellikle dijital karakterlerin dünyasından ve gelecekteki rollerinden ilham alarak tasarlanan markanın dijital avatarı Sui-D, ülkemizde yeni bir çağ başlattı. Ayrıca denim ve koton özellikli geri dönüştürülebilir kumaşlar tercih ederek markasını sürdürülebilir moda anlayışına adapte ediyor. Pozitif enerjisi, sınır tanımayan yaratıcılığı ve genç nesillere verdiği destek ile Şansım’ın yeri çok ayrı. 

İyi ki varsın Şansım, bizlere ilhamsın!Eda Onay

Eda henüz 20’lerinin başlarında olmasına rağmen, tanınan başarılı ve yenilikçi blog yazarlarından birisi olma yolunda ilerliyor. Kurduğu dijital bloğu Fashion Wonderer, yerli ve yabancı modaseverlerin kısa sürede favori adreslerinden birine dönüştü. Bloğunda bizi sezonun trendlerinden, sokak stiline kadar bütün güncel moda haberleri ile buluşturuyor. Hayatın gitgide dijitale dönüştüğü bugünlerde Eda’nın Instagram bloğu, Pinterest panoları ve Youtube videoları ile hem endüstriyi geleceğe adapte ediyor, hem de bizleri yeni yetenekler ile tanıştırıyor. Moda endüstrisindeki yeni jenerasyonu temsil eden Eda’nın çalışkanlığına, estetiğine ve hayallerinin peşinden azimle gitmesine hayranız. Stil ilhamı arıyorsanız veya moda haftasına neler olduğunu incelemek isterseniz Fashion Wonderer’a hemen göz atın deriz!

İyi ki varsın Eda, bizlere ilhamsın!


Bize kendinden bahset, tam sana göre bir kombin gönderelim