LOKAL CUMA #7

Bu hafta Lokal Cuma’nın konuğu zamansız tasarımları ile sürdürülebilirliğe dikkat çeken Besign!

Lokal Cuma serisine hoş geldiniz! Cuma günleri ağırlayacağımız konuklarımız ile sizleri lokal markalarla tanıştırmayı ve lokal bir girişim yaratmak isteyen herkese ilham vermeyi amaçlıyoruz. Bu haftanın konuğu zamansız ve benzersiz aksesuar tasarımları ile sürdürülebiliriğe dikkat çekmeyi hedefleyen lokal markamız Besign!

Yerli markalarımız iyi ki varlar! Keyifli okumalar!


Markanızla yeni tanışanlar için ilk olarak Besign’ın  kurucusunu/kurucularını tanıyabilir miyiz?

Merhaba! Ben Büşra. Besing Jewellery’nin kurucusu, tasarımcısı ve aynı zamanda fotoğrafçısıyım. Üretmekten, keşfetmekten, hayal kurup hayata geçirmekten vazgeçmeyen bir kadın girişimciyim.


Markanın kuruluş hikayesinden ve neden ürün seçiminizden biraz bahsedebilir misiniz? 

Küçük yaşlardan beri tasarım, moda ve sanata karşı olan ilgim beni her zaman bir şeyler yaratmaya, üretmeye karşı olan tutkumu geliştirdi. Boş vakitlerimde kendim için yaptığım aksesuarları çevremdeki insanların beğenisiyle satışa sunmaya karar verdim. Tüm bunların yansımasıyla evrilen yolculuğum kendimi “Takı Tasarımı” bölümünde bulmamla devam etti. Aldığım eğitim sırasında Aylin Demir ile tanışmam benim en büyük şansım oldu. Kendisinden aldığım eğitim ve rehberlik ile tasarım tutkum, kendi markamı kurma fikrini organik olarak bana sundu. Ve 2012 de Besign Jewellery’i kurdum. 


Besign’ın en büyük ilham kaynağı nedir?

Duyumsamak ve hissetmek.


Besign’ı üç kelime ile özetleyebilir misiniz?

Yenilikçi, zarif, benzersiz.


Websitenizde sürdürülebilirliğin sizin için oldukça önemli olduğunu görüyoruz. Sürdürülebilir olmak adına Besign bir takı markası olarak nasıl adımlar atıyor?

Önceliğim tabii ki üretim kısmında çevreye zarar vermeyen, organik materyaller kullanmaya dikkat etmek. Trendlerden biraz uzak durup zamansız parçalar yaratmaya çalışıyorum. Belirli zaman içerisinde yaşanıp, tüketilen tasarımların yorgunluğundan uzak, sürekliliği olan parçalar daha değerli benim için. Bazen seneler önce tasarladığım bir parçayı yeniden yorumlayıp kullanabiliyorum.

Ayrıca tasarımlarımın hayat boyu kullanılabilmesi için renk yenileme ve bakım hizmeti sunuyorum. Böylece Besign tasarımları rafa kaldırılmak yerine, devamlı kullanılan tasarımlar oluyor.


Kadın bir girişimci olarak  sizin gibi kendi işini kurmayı hayal edenler için lokal bir girişim yapmakla ilgili nasıl tavsiyeler verirsiniz?

Hayal ettiklerinize ulaşabilmek adına enerji ve zamanı sarmalayıp sabrınızı da eklediniz mi bu iş olur! Gün geçtikçe edinilen bilgiler ve tecrübeler sizinle birlikte markanızı da büyütüyor. Büyüdükçe daha gerçekçi hayaller kurmayı da öğreniyorsunuz ve adım adım ilerlemek sizi istediğiniz noktaya ulaştırıyor. Gerçi o nokta siz ilerledikçe sizden uzaklaşıyor :) 


Biraz lokal alışveriş hakkında konuşalım. Sizin için ‘‘lokal olmak’’ ne demek? Ve lokal alışveriş neden desteklenmeli? 

Büyük resimdeki renkli detaylar gibi aslında. Her dokusu, dokunuşu kendini özel kılan parçalarla oluşuyor çoğu lokal marka ve bunun yarattığı farklılık hissi bana iyi geliyor. Bağ kurduğunuz, kendinizden bir şeyler bulduğunuz parçalar güzel bir birliktelik yaratıyor. Yalnız hissetmemek, beraber olma hissi güzel bir ayrıntı. Ayrıca destek görüp, değer bilinmesi resimdeki her minik detayın işlenmesi gibi ve sonunda karşımızda bir eser oluveriyor.


Platformumuzdaki bir marka olarak sizce Bi Kutu Kombin’in en güzel tarafı nedir?

Yenilikçi ve özel yaklaşımını lokal markalarla tamamlaması! Gerçekten hiçbir detay atlanmadan işlenerek, keşfe çıkanlara güzel bir deneyim yaşattırıyor.


Lokal Sohbet serimiz ile okuyucularımızı lokal markalar ile buluşturmayı ve lokal başarılarımızı göstermeyi hedefliyoruz. Son olarak okuyucularımız için size ilham veren ve desteklediğiniz iki lokal marka önerebilir misiniz? 

Psc-Brand, Marche.


Lokal Cuma’nın bu haftalık sonuna geldik. Önümüzdeki haftalarda yeni bir lokal markayı keşfetmek için görüşmek üzere!


Bize kendinden bahset, tam sana göre bir kombin gönderelim