2024'ÜN RENGİ: ŞEFTALİ TÜYÜ

Pantone 2024 yılının rengini seçti: “Şeftali Tüyü”

Yazan: Nilhan Gençoğlu


Pantone 2024 yılının rengini seçti: “Peach Fuzz” yani “Şeftali Tüyü” 


Peki Pantone nedir ve yılın rengini nasıl seçiyorlar? 

Pantone, 1960’lardan bu yana farklı renk kodları içeren global bir renk kataloğu sistemi kurucusu. 2000 yılından beri de yılın rengini belirledikleri bir sisteme sahipler. Belirledikleri renk ile moda, kozmetik, mimari gibi sektörlere ilham oluyor, trendlere yön veriyor. Pantone, her yıl aralık ayında kendi seçtikleri yılın rengini açıklıyor. Yılın rengini seçmek üzere o yıl yaşanan olaylar ve trendlerden başlanarak güncel ekonomik, sosyolojik ve psikolojik durumlar, tüketim alışkanlıkları ele alınıyor. Bu kriterlere göre dünyanın güncel duygu durumundan yola çıkarak bir sonraki yıla ilham verecek renk seçiliyor. 


Peki neden şeftali tüyü?

Pantone, önümüzdeki sene daha çok ortaya çıkması gereken temaları sevgi, birliktelik ve barış olarak belirlemiş. Açıklamalarına göre şeftali tüyü; şefkat ve sıcaklığın, nezaketin rengi. Bu renk ile Pantone, insanları birbirini sevgi ve neşeyle kucaklamaya ve birlikte anın tadını çıkarmaya davet ediyor. Aynı zamanda bu rengin iç huzura pozitif etkileri olduğu da söyleniyor. 


Peki bu renk nasıl kombinlenir?

Sıcak ve samimi bir renk olan şeftali tüyü, birçok renkle rahatça kombinlenebilir. Mesela zümrüt yeşili gibi canlı bir renk ile şık bir kombin oluşturabilirsin. Alt-üst takım tercih ederek rengin ön plana çıkmasını sağlayabilirsin.


Eğer daha spor bir kombin istiyorsan, şeftali tüyü renginde bir tişörtü spor ayakkabı ve canlı renkte bir pantolon ile kombinleyebilirsin. Şeftali tüyü saks mavi ile de yakışabilir. 


Şeftali tüyünün turuncu ile uyumu da göz ardı edilemez. Yalnızca düz renklerle değil desenli parçalarla da şeftali tüyü çok güzel uyum sağlayan nötr bir renk. 


Zarif ve şık bir kombin yapmak istersen şeftali tüyü bir body üzerine giyeceğin bir blazer bu görünümü sağlayabilir. Mürdüm gibi çarpıcı bir renk ile kombinleyerek iddialı bir şıklık yakalayabilirsin. 


Ton sür ton, her zaman uyumlu bir kombin yakalamak için risksiz bir yöntem. Şeftali tüyünün birkaç ton koyusu olan parçaları kombininde kullanarak bunu yakalayabilirsin. 


Şeftali tüyü rengini, ayakkabı ve dış giyimde kullanarak da modaya uygun kombinler yaratabilirsin. Spor bir ayakkabı ve bomber mont ile yakaladığın tarzı düz beyaz bir tişört ile tamamlayarak spor görünümünü oluşturabilirsin.


Sessiz lüks, bu aralar çok gündemde olan bir tarz. Bu tarzı yakalamak için desensiz parçalardan oluşan bir kombin oluşturman gerekiyor. Zarif bir topuklu ayakkabıyla giyeceğin uzun düz bir etek ve klasik bir hırka ile bu görünümü yakalayabilirsin. 


Kış günlerinde de açık tonlarda bir kombin yapabilirsin. Şeftali tüyü bir kürk ile kombinleyeceğin açık renklerde parçalar ile bu kombini rahatça oluşturabilirsin. 


Sıcak ve yumuşak bir duygu veren şeftali tüyü, yaz günlerinde çok rahat kombinlenebilir. Yazlık bir elbisede bu rengi kullanıp beyaz bir güneş gözlüğü ile tamamlayabilirsin. Bize kendinden bahset, tam sana göre bir kombin gönderelim